Apartamenty zadzwoń!

Zadzwoń:
+48 533 577 778

Blog


Informacje o Kołobrzegu dla turystów

BEAUTY ZONE


Salon Urody Kołobrzeg

Hotel Fryderyk


Duszniki Zdrój

Bursztyn SPA


Bursztyn Kołobrzeg

Pogoda Kołobrzeg

  
Sprawdź pogodę na dziś

Kredyt Hipoteczny

      Własny Apartment

  

     z widokiem na morze

eholiday.pl

Apartamenty Holiday Apartments Kołobrzegnoclegi Kołobrzegnoclegi

Rejsy statkiem

   
   James Cook 
rejsy wędkarskie  na dorsza 

Molo


Molo w Kołobrzegu

Port

 Statek - Pirat

Latarnia Kołobrzeg

   

Statki w Porcie

   

Starówka

 
 

Plaża w Kołobrzegu

 
      

rejs statkiem

 
   
 

Reklama

Katalog firm Bizeo

Katalog Biznesu

Katalog Firm

Reklama

 
Wróżka Monika
 
Koszalin

Co zwiedzać
Co zwiedzać w Kołobrzegu i okolicy Drukuj Wyślij znajomemu

Kołobrzeg Perła Bałtyku -  miasto z ponad tysiącletnią tradycją i historią to dzisiaj najpopularniejszy kurort nad Bałtykiem. Trzy porty: jachtowy, rybacki i pasażerski, historyczna Wsypa Solna, na której każdy może spróbować oryginalnej solanki, mnóstwo zabytków, urokliwe uliczki starówki – to zaledwie początek atrakcji, jakie czekają Państwa podczas zwiedzania Kołobrzegu!

Dziś już nie ma Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, ale amfiteatr, latarnia morska, promenada, molo – nadal zachęcają do długich spacerów.

Bogate w jod powietrze, mnogość parków – w tym 5 km park nadmorski – to nie jedyne atuty tego miasta.

Aby zakochać się w Kołobrzegu nie potrzeba wiele – wystarczy go raz zobaczyć

Kołobrzeg -Wieża Ciśnień

Ceglana budowla zbudowana w 1885 r.. Woda była wówczas pompowana z Parsęty do wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych.

W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 720 m3. Podczas oblężenia Kołobrzegu w 1945 r., gdy przestała działać miejska sieć wodociągowa, woda z tego zbiornika była dla oblężonych bardzo ważna.

 

   

 

Fortyfikacje twierdzy w Kołobrzegu

Kołobrzeg od XVII wieku do roku 1872 miał charakter miasta-twierdzy, także podczas II wojny światowej pełnił tę rolę.

Największe fortyfikacje zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj.

W części nadmorskiej zachował się fort Ujście, na którym stoi obecnie latarnia morska, (zbudowana w roku 1945). Po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. Na wyspie Solnej, w obecnym porcie jachtowym, stoi w dobrym stanie reduta Morast, a przy brzegu kanału Drzewnego, reduta Solna.

   

Przy plaży widoczne są mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych minionego stulecia. Fragmenty rowów fortecznych z XVIII wieku można obejrzec w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego, ze wzgórzami, krętymi ścieżkami i podmurówkami bastionów.

M.in. Fort Wilczy, Fort Ujście, Reduta Morast, Reduta Solna. Pochodzące z okresu twierdzy (XVII i XIX wiek) umocnienia, obecnie w różnym stopniu zagospodarowane.

Kołobrzeg przez wiele lat pełnił rolę twierdzy. Najwięcej fortyfikacji zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzis. Przy wejściu do portu stoi Ujście na którym stoi latarnia morska. po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. W porcie jachtowym stoi w całkiem dobrym stanie reduta Morast. Z kolei amfiteatr na ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Przy plaży widać mury kamiennego szańca.

 

Kołobrzeg-Ratusz neogotycki

Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach z gotyckimi sklepieniami, mieści się kawiarnia muzyczna. Już w 1380 r. na rynku stanęła siedziba Rady Miejskiej. Materiały ikonograficzne ukazują nam jego wspaniały wygląd. Rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły go, tworząc dzieło koronkowej roboty o malarskim wręcz charakterze. Ratusz gotycki był perłą architektury miast hanzeatyckich, świadczył o wielkim prestiżu i ambicjach kołobrzeżan. W czasie oblężenia w 1807 r. obiekt został w dużym stopniu zniszczony. Zapadła decyzja o rozbiórce ratusza. Nie rozebrano go jednak całkowicie – to, co nie uległo całkowitemu zniszczeniu, zachowano, by świadczyło o wartości historycznej nowego obiektu. W latach 1829-32 postawiono nowy ratusz według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Budowla neogotycka zbudowana została zgodnie z dziewiętnastowiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza. Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek – wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Nigdy jednak celom militarnym nie służył, projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta. Spójrz na wieżę zegarową – niegdyś na jej galerii koncertowała orkiestra.

   

Jednym z trwalszych wspomnień, jakie pozostają z wizyty w nadbałtyckich miastach, jest dźwięk zegarowego kuranta. Zegar wybija godziny i kwadranse. Wieżę zdobią też wizerunki herbów miejskich. Obecnie w ratuszu odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej. Znalazły tu także dla siebie miejsce takie instytucje, jak: Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Zwiedzając ratusz powinieneś koniecznie obejść wszystkie jego pomieszczenia. Budowniczowie nowego ratusza zachowali część dawnej, średniowiecznej budowli, zwłaszcza jej fragment północno-wschodni. Przed Tobą kilka kolumn kamiennych, jedna z nich była średniowiecznym pręgierzem miejskim.

   

 

Empirowy Pałac Braunschweigów:


3 sale ekspozycji stałych poświęconych historii Kołobrzegu oraz kolekcji narzędzi pomiarowych.

Oddział Historii Miasta mieści się w zabytkowym Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13.
XIX - wieczny Pałac Braunschweigów zbudowany w stylu empire to 3 sale ekspozycji stałych poświęconych historii miasta Kołobrzeg oraz unikatowej w skali kraju kolekcji narzędzi pomiarowych.

 

 


Sala Plafonowa, na I piętrze, jest obszernym i stylowym pomieszczeniem, w którym organizowane są koncerty kameralne, wykłady, konferencje i seminaria. Do Państwa dyspozycji jest Czytelnia oraz bogaty księgozbiór zgromadzony w Bibliotece i Gabinecie Zbiorów Specjalnych  –  pełni funkcje sali do kameralnych spotkań, konsultacji, lekcji bibliotecznych.

PAŁAC BRAUNSCHWEIGÓW - BRUNSZWICKICH

Zbudowany w pierwszym dwudziestoleciu XIX wieku w stylu empire. Przykład wytwornej rezydencji mieszczańskiej. Bogaty wystrój hallów na obydwu kondygnacjach oraz sali bankietowej na piętrze, w której m.in. odbywały się spotkania ludzi morza. W 1977r, po kapitalnym remoncie, budynek przekazano dla Muzeum Oręża Polskiego.

Rodzina Braunschweigów należała do najstarszych rodzin patrycjuszowskich Kołobrzegu (w dokumentach od 1282r) związanych z warzelnictwem soli. Z czasem uzyskała szlachectwo, w tym również i polskie, otrzymane przez Szymona Brunszwickiego - Braunschweiga od króla Zygmunta Augusta w 1570r.


SALA PLAFONOWA ZWANA BALOWĄ

Znajduje się na piętrze budynku muzeum przy ul. Armii Krajowej 13., w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, powstałym w początkach XIX wieku. Niezaprzeczalną atrakcją i ozdobą tej sali jest plafon, czyli duże dekoracyjne malowidło na papierze. Powstał prawdopodobnie w latach 1816 -1818. Datę powstania dzieła potwierdziły gazety z roku 1816 naklejone bezpośrednio na tynk i stanowiące podłoże malowidła.

W centralnej części sufitu znajduje się  obraz, ujęty w owalną ramę z girland kwiatowych, który przedstawia Florę - rzymską boginię wiosennej roślinności, w postaci półleżącej w chmurach kobiety. Po jej prawej stronie dwa fruwające putta1 z koszami kwiatów, zaś z lewej strony wśród chmur putta rozrzucające kwiaty. Poza owalną ramą obrazu we wszystkich czterech kierunkach umieszczono prostokątne płyciny2 z groteskowymi kompozycjami i dalej mniejsze prostokątne płyciny z tondami3, a w nich putta trzymające na głowach kosze kwiatów. Narożniki całej kompozycji wypełnione są wicią roślinną z puttami.

Cała centralna kompozycja z obrazem zamknięta jest z obydwu stron, na całej szerokości plafonu, szerokimi pasami namalowanej plecionki. Poza nimi od strony północnej i południowej namalowane są po trzy pary kasetonów wypełnionych kompozycjami z liści akantu, koszy z owocami i z rozetami pośrodku. Kolorystycznie cały plafon, z wyjątkiem obrazu Flory, utrzymany jest w różnych odcieniach różu.

Na różowo pomalowane są także ściany sali, na których zawieszone są obrazy przekazane w 1987 roku do kołobrzeskiego muzeum z Pałacu w Kozłówce. Są to dziewiętnastowieczne kopie nieznanego autora wykonane techniką olejną na płótnie:

 

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

  

 

Misją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, ziemi kołobrzeskiej oraz województwa zachodniopomorskiego.

Muzeum wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią, etnografią, archeologią i sztuką regionu, tradycją wojskowości, organizując wystawy, popularyzując wiedzę, prowadząc badania naukowe i działania edukacyjne. Muzeum realizuje także projekty promocyjne i marketingowe zwiększające dostępność obiektu dla zwiedzających. W tym celu Muzeum współdziała z osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami, urzędami i firmami działającymi w regionie oraz uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych i regionalnych.

   

 

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Latarnia Morska Kołobrzeg – położona jest  na polskim wybrzeżu Bałtyku, nad Zatoką Pomorską .

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze (ok. 34 km na zachód), a Latarnią Morską Gąski (około 22 km na wschód).

Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku. i jest udostępniona do zwiedzania.

      

 

Historia

Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu  w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie.

W 2. połowie XIX wieku do wskazywania statkom drogi wykorzystywano, zasilaną olejem, lampę z soczewką Fresnela umieszczoną na wysokości około 8 m n.p.m. o zasięgu około 6 NM.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej  nowy budynek przeznaczony na stację pilotów, z wysoką na 25 m wieżą, wykorzystywaną jako latarnia morska. Zasięg tej latarni wynosił 8 Mm, a źródło światła znajowało się na wysokości 14 m n.p.m.

W 1909 roku lekki budynek ryglowy zastąpiono solidniejszą budowlą z cegły. Zasięg latarni wzrósł do 12 Mm, a zasilane gazem światło żarowe znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

W 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Wkrótce po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni. Wybudowano ją w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty potężnych zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie).

W latach 1979- 1981 dokonano kapitalnego remontu latarni, wymieniając między innymi   laternę  oraz schody.

W 2005 r. stylizowany wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu znalazł się na rewersie monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł . W 2008 r. Urząd Miasta Kołobrzeg wydał monetę 7 Kołobrzeżanek, na której znalazł się stylizowany wizerunek latarni morskiej z dwoma konikami morskimi.

   

 

 

 

Aktualny PageRank strony holiday-apartments.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
 

Katalog Turystyczny


   

  Znajdź noclegi na wakacje

Cennik

Cennik  wynajmu
Apartamentów

warunki rezerwacji

Dodaj ogłoszenie


 Noclegi na wakacje  

Współpraca

   polecane strony

                                                                                        You Tube Nasze Filmy 

Mapa

Jacht motorowy   James Cook
  wyprawy wędkarskie
   rejsy na Bornholm

Apteki Kołobrzeg

 

  Dyżury Aptek

Meblomix Kołobrzeg


Meble na wymiar

Hortulus Ogrody


Warto zobaczyć!

Latarnia KołobrzegSpacer plażąMorze KołobrzegOdpoczynek na moloLatarnia MorskaReklama


Miejsce na Twoją reklamę
Internetowa baza noclegowa Polski. Noclegi nad morzem i w górach.UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to).
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia.