Wycieczka na Bornholm

Bornholm, Dania
Choć położony bliżej wybrzeży Szwecji niż Danii, Bornholm jest zdecydowanie duńską wyspą. Znajdziemy tu nieskazitelnie czyste, białe plaże i malownicze lasy poprzecinane siecią szlaków rowerowych.

Promy przybijają do portu w stolicy wyspy, Ronne – jednak poza lokalnym muzeum nie ma tu nic wartego dłuższego pobytu. Lepiej pojechać od razu do niewielkiego Gudhjem, gdzie małe domki tłoczą się przy wąskich uliczkach u stóp wzgórza. Jeśli jesteśmy głodni, warto spróbować lokalnego specjału sol over Gudhjem: kanapki z żytniego chleba z wędzonym śledziem, surowym żółtkiem i kaparami.

Kołobrzeska Żegluga Pasażerska oferuje rejsy na duńską wyspę Bornholm. Trasę Kołobrzeg – Nexo obsługuje statek pasażerski Jantar. Jego nowoczesne wyposażenie zapewnia pasażerom komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach. W trakcie rejsu można skorzystać z restauracji i kawiarni, znajdujących się na pokładzie. Statek Jantar jest również doskonałym miejscem na zorganizowanie imprezy na każdą okazję.

Bornholm jest wyspą bardzo popularną wśród polskich turystów, ze względu na walory przyrodnicze, bliskie położenie i przyjazną atmosferę tam panującą. Pomimo tego, że leży w Europie północnej, specyficzny mikroklimat sprawia, że jest wyspą bardzo zieloną, występuje tu bardzo duże nasłonecznienie, mało dni deszczowych w roku oraz rosną takie drzewa jak figi, drzewa brzoskwiniowe oraz winogrona. Północne wybrzeże, słynie z majestatycznych klifów i największych w Skandynawii ruin zamku średniowiecznego. Z kolei wybrzeże południowe to ciągnące się kilometrami, piękne piaszczyste plaże, raj dla amatorów kąpieli i plażowania. Środek wyspy, to jeden z największych w Danii kompleksów leśnych. Urozmaicają go formy skalne i liczne jeziorka. W lesie poprowadzonych jest wiele duktów, którymi możemy zorganizować sobie piękne wycieczki piesze, bądź rowerowe. Jeden z tych duktów prowadzi na najwyższe wzniesienie wyspy, górę Rytterknagten (162 m.n.p.m.). Ciekawostką, jest fakt, iż cały ten kompleks leśny jest efektem sztucznego zalesienia, gdyż pierwotnie, mieszkańcy zdewastowali całkowicie rosnące tu lasy, pozyskując drewno na opał. Wschodnią część wyspy charakteryzują malownicze miejscowości, położone nad samym brzegiem morza.

Bornholm jest bardzo dobrze przygotowany pod turystykę rowerową (indywidualną i rodzinną), polecamy więc zabrać ze sobą na wyspę rower lub wypożyczyć go w jednej z licznych na wyspie wypożyczalni (możemy wypożyczyć rower wraz z akcesoriami, jak kask, itp.). Ścieżki rowerowe przeważnie poprowadzone są z dala od ruchu samochodowego, dlatego też są bezpieczne i polecane rodzinom z dziećmi. Są one bardzo dobrze oznakowane za pomocą zielonych tablic wraz z numerami. Ścieżka nr 10 o długości 105 km, prowadzi nas wokół wyspy. Do dyspozycji mamy także ścieżki o numerach 21-26 o zróżnicowanym poziomie trudności (przeważnie nie są one zbyt trudne dla średnio przygotowanej osoby, ale na północy wyspy napotkamy na strome podjazdy i zjazdy). Wzdłuż tras rowerowych napotkamy wiele kempingów, pensjonatów i hoteli, więc odpoczynek, bądź nocleg nie będzie stanowił problemu.
Bornholm zachęca także do wędrówek pieszych po specjalnie do tego przygotowanych szlakach, oznaczonych znakami z piechurem. I tutaj także mamy ofertę wędrówki pieszej wokół wyspy, przemierzając prawie 150 km.
Dodatkowo Bornholm to windsurfing, wędkowanie i nurkowanie – wody wokół są wyjątkowo przejrzyste.
Warto zaplanować także czas na rejs na leżące w pobliżu wyspy Christiansø. Statki wycieczkowe odpływają codziennie z portów w Svaneke, Gudhjem i Allinge.

Bornholm, Dania

Jedna odpowiedź do “Wycieczka na Bornholm”

  1. Weronika pisze:

    Witam serdecznie miłośników Kołobrzegu…byłam cały maj 2011,oczywiście zaliczyliśmy Bornholm,wróciliśmy zadowoleni i wypoczęci.
    Obsługa Biura Holiday Apartments – rewelacyjna .
    Komfortowy Apartament , czyściutki a co najważniejsze zdjęcia na stronie
    Biura Holiday-Apartments oddają rzetelnie wygląd Apartamentu i jego standart.