Kołobrzeg-co zwiedzać?

Kołobrzeg -Wieża Ciśnień

Ceglana budowla zbudowana w 1885 r.. Woda była wówczas pompowana z Parsęty do wieży, a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych.

W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 720 m3. Podczas oblężenia Kołobrzegu w 1945 r., gdy przestała działać miejska sieć wodociągowa, woda z tego zbiornika była dla oblężonych bardzo ważna.

Fortyfikacje twierdzy w Kołobrzegu

Kołobrzeg od XVII wieku do roku 1872 miał charakter miasta-twierdzy, także podczas II wojny światowej pełnił tę rolę.

Największe fortyfikacje zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj.

W części nadmorskiej zachował się fort Ujście, na którym stoi obecnie latarnia morska, (zbudowana w roku 1945). Po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. Na wyspie Solnej, w obecnym porcie jachtowym, stoi w dobrym stanie reduta Morast, a przy brzegu kanału Drzewnego, reduta Solna.

Przy plaży widoczne są mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych minionego stulecia. Fragmenty rowów fortecznych z XVIII wieku można obejrzec w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego, ze wzgórzami, krętymi ścieżkami i podmurówkami bastionów.

M.in. Fort Wilczy, Fort Ujście, Reduta Morast, Reduta Solna. Pochodzące z okresu twierdzy (XVII i XIX wiek) umocnienia, obecnie w różnym stopniu zagospodarowane.

Kołobrzeg przez wiele lat pełnił rolę twierdzy. Najwięcej fortyfikacji zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzis. Przy wejściu do portu stoi Ujście na którym stoi latarnia morska. po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. W porcie jachtowym stoi w całkiem dobrym stanie reduta Morast. Z kolei amfiteatr na ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Przy plaży widać mury kamiennego szańca.

Kołobrzeg-Ratusz neogotycki

Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach z gotyckimi sklepieniami, mieści się kawiarnia muzyczna. Już w 1380 r. na rynku stanęła siedziba Rady Miejskiej. Materiały ikonograficzne ukazują nam jego wspaniały wygląd. Rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły go, tworząc dzieło koronkowej roboty o malarskim wręcz charakterze. Ratusz gotycki był perłą architektury miast hanzeatyckich, świadczył o wielkim prestiżu i ambicjach kołobrzeżan. W czasie oblężenia w 1807 r. obiekt został w dużym stopniu zniszczony. Zapadła decyzja o rozbiórce ratusza. Nie rozebrano go jednak całkowicie – to, co nie uległo całkowitemu zniszczeniu, zachowano, by świadczyło o wartości historycznej nowego obiektu. W latach 1829-32 postawiono nowy ratusz według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Budowla neogotycka zbudowana została zgodnie z dziewiętnastowiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza. Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek – wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Nigdy jednak celom militarnym nie służył, projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta. Spójrz na wieżę zegarową – niegdyś na jej galerii koncertowała orkiestra.

Jednym z trwalszych wspomnień, jakie pozostają z wizyty w nadbałtyckich miastach, jest dźwięk zegarowego kuranta. Zegar wybija godziny i kwadranse. Wieżę zdobią też wizerunki herbów miejskich. Obecnie w ratuszu odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej. Znalazły tu także dla siebie miejsce takie instytucje, jak: Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Zwiedzając ratusz powinieneś koniecznie obejść wszystkie jego pomieszczenia. Budowniczowie nowego ratusza zachowali część dawnej, średniowiecznej budowli, zwłaszcza jej fragment północno-wschodni. Przed Tobą kilka kolumn kamiennych, jedna z nich była średniowiecznym pręgierzem miejskim.

2 odpowiedzi do “Kołobrzeg-co zwiedzać?”

 1. Magda pisze:

  Zwiedziliśmy troszkę miasto Kołobrzeg,zmienił się na lepsze od naszego pobytu 8 tal temu.Jest zadbany, czysty,ma piękną starówkę.Ale najbardziej
  podobały nam się spacery po molo i deptaku przed molo.
  Wieczorem molo jest ślicznie oświetlone,a na starówce piękne kafejki kusiły nas kolacją.
  Na pewni przyjedziemy do Kołobrzegu…..
  Magda Berlin

 2. Alicja pisze:

  Obiecałam Pani Ewie że napiszę kilka słów komentarza na portalu Biura.
  A więc moi drodzy polecam wyjazdy do Kołobrzegu z Biurem Holiday Apartments.
  Apartamenty naprawdę piękne a każdy może to sprawdzić na zdjęciach na stronie
  Biura. Obsługa profesjonalna a pracę naprawdę wykonują z pasją.
  Natomiast Kołobrzeg jest super, każdy powie to samo, piękne miasto na wypoczynek.
  Wiele atrakcji, rejs statkiem był dla moich pociech świetną zabawą. Byliśmy w muzeum
  wspięliśmy się na sam szczyt latarni morskiej a wieczorem spacerowaliśmy sobie po molo.
  Było by za pięknie gdyby były same pochwały więc napiszę coś na nie…..
  Plaża fatalna, mała i na dodatek pozamykana. To nie do pomyślenia aby w szczycie
  sezonu były pozamykane plaże. Gdzieś tu zabrakło pomyślunku.
  mam nadzieje ze to był jednorazowy przypadek bo za rok wracamy do Kołobrzegu.
  Wszystkim polecam Apartamenty Biura Holiday Apartments.
  Pozdrawiam Ala Zabrze